Meditatsioon

Meditatsioon on sisenemine oma siseilma. Sisemine ruum on see kus tegelikult toimub ja ladestub kõik, mida me kogeme. Meditatsioonikogemused on inimestel väga erinevad ning ‘päris töö’ tuleb siin igalühel iseseisvalt teha. Rühmameditatsioonil on siiski mõned kasulikud omadused:

* koos on kergem hoida distsipliini
* ühine harjutamine annab kindlustunde
* võimalus küsida ning õppida teiste kogemustest

Chan/ Zen

Iganädalasi chan mõtlusharjutusi Märt Läänemetsa juhendamisel praegu ei toimu.

Mis on chan? Chan 禪, jaapanipäraselt zen, on hiinakeelne vaste sõnale dhyāna – mõtlus (vt ka artikkel chan Ida mõtteloo leksikonis). Harjutusmeetodina tähendab see iidsetel śamatha ja vipaśyanā meeleharjutustel põhinevat harjutusviise meele rahustamiseks ja keskendumisvõime tugevdamiseks ehk samādhi seisundite arendamiseks. Samādhi loob aluse virgumiseksChan’i harjutused jagunevad laias laastus kaheks: gong-an chan 公案禪 ja mo-zhao chan 默照禪 ehk “vaikse valgusteuse mõtlus”. Esimene panustab paradoksaalse sisuga ütlemiste – gong-an 公案 ja hua-tou 話頭 “lahendamisele” ja on seotud äkilise virgumise õpetusega; teine näeb ette meele keskendamist traditsioonilistel “aeglastel” viisidel, nagu keha jälgimine, hingamise jälgimine, meele jälgimine jt, ning on seotud astmelise virgumise õpetusega.

Chan’i teooria ja praktika ning ajaloo kohta tasub lugeda raamatut “Härja jälgi mööda”.

Osalemine mõtlusõhtutel on tasuta.
Kohapeal on võimalik teha vabatahtlikke anonüümseid annetusi sularahas jooksvate kulude katteks (tee, halduskulud, istemattide tegemine ja uuendamine jm).

Liitu fcebooki grupiga chan-budismi mõtlusõhtud Tartus